King Springs 2013 Reflections Winners

Film Production

  • 4th Grade, 1st Place: Melissa Milliron – “I Dream of Being” 
  • 5th Grade, 1st Place: Jimmy Cyganek – “ELEVATE!!!” 

 

Literature

  • 2nd Grade, 1st Place: Lauren Lipari – “Triathlon”
  • 2nd grade, 2nd Place: Natalie Reynolds – “Dream Theme”                       
  • 4th Grade, 1st Place: Olivia Fairlamb – “My Dream” 
  • 5th Grade, 1st Place: Jimmy Cyganek – “Over the Rainbow” 

 

Photography

  • 1st Grade, 1st Place: Jessica Smith – “The Little Dog that Could”
  • 1st grade, 2nd Place: Scarlett Spinks – “The Beautiful Golden Gate Bridge”  

 

  • 2nd Grade, 1st Place: Venessa Trueba – “Crystal Clear Ocean”
  • 2nd grade, 2nd Place: Riess Estep – “The Castle”

 

  • 3rd Grade, 1st Place: Spencer Johnson – “The Foggy Bridge”
  • 3rd grade, 2nd Place: Lucy Anderson – “A Hidden Treasure”
  • 3rd grade, 2nd place: Sophia Stoichev – “The Tallest Building Ever”
  • Participation Award: Sophia Stoichev – “The Big Wheel” 

 

  • 4th Grade, 1st Place: Santiago Trueba – “Pyramid of Dreams”
  • 4th grade, 2nd Place: Melissa Milliron – “Dreaming of a Doggy”     
  • 4th grade, 3rd Place: Melissa Milliron – “Basketball Believers”
  • Participation Award: Ansley Spinks – “The City of Dreams”
  • Participation Award: Melissa Milliron – “Golden Opportunity” 

 

  • 5th Grade, 1st Place: Jimmy Cyganek – “SEGWAY!!!”
  • 5th grade, 2nd Place: Jimmy Cyganek – “Threads”
  • 5th grade, 3rd Place: Jimmy Cyganek – “Light Shows”
  • Participation Award: Jimmy Cyganek – “FLYING!!!”
  • Participation Award: Jimmy Cyganek – “MIRROR”  

 

Visual Art

  • Kindergarten, 1st Place: Savian Trueba – “Better Yourself with Your Senses”
  • Kindergarten, 1st place: Shayna Hart – “Ballerina Dream”

 

  • 1st Grade, 1st Place: Connor Zelski – “The Giant Moon Night”
  • 1st grade, 2nd Place: Madison Howze – “Superhero”
  • 1st grade, 2nd place: Turner Neely – “Space Shuttle Atlantis” 

 

  • 2nd Grade, 1st Place: Venessa Trueba – “Crystal Clear Ocean”
  • 2nd grade, 1st place: Riess Estep – “The Castle”
  • 2nd grade, 1st place: Emma Vreeland – “Believe in Your Dreams”
  • 2nd grade, 2nd place: Chase Howze – “My Dream”
  • 2nd grade, 2nd place: Natalie Reynolds – “Keys of Life” 

 

  • 3rd Grade, 1st Place: Samantha Smith – “Kaleidoscope”     
  • 3rd grade, 2nd Place: Taylor Hart – “Snow Leopard”
  • 3rd grade, 3rd Place: Emma Conlon – “Firefly”
  • Participation Award: Emma Conlon – “Rigator”
  • Participation Award: Spencer Johnson – “Alcatraz’s Light”
  • Participation Award: Sophia Stoichev – “World Wild”

 

  • 4th Grade, 1st Place: Macy Nowlin – “Anything is Possible if You Believe”
  • 4th grade, 2nd Place: Mattie Pickard – “Anything is Possible”
  • 4th grade, 3rd Place: Kathleen Miller – “Believe in Yourself”
  • Participation Award: Emmy Pickard – “You Can Do It”      
  • Participation Award: Santiago Trueba – “Pyramid of Dreams”
  • Participation Award: Rhylie Turner – “Anything is Possible”
  • Participation Award: Melissa Milliron – “Airsoft Amateur”
  • Participation Award: Max Onsager – “A Football Life”

 

  • 5th Grade, 1st Place: Charlotte Sams – “Petal’s Wish Come True”
  • 5th grade, 2nd Place: Laura Steiner – “Come Ride with Me to Faraway Lands”